معیارهای ازدواج از دیدگاه یک دکتر روانشناس

مشاوره ازدواج موفق

معیارهای ازدواج در انتخاب فردی مناسب برای ادامه زندگی یکی از مهم ترین تصمیماتی است که دختر و پسر بایدبرای شروع زندگی مشترک در نظر بگیرند. انتخاب همسر مناسب برای ازدواج باید عاقلانه باشد و تحت تاثیر تب و تاب عاشقی قرار نگیرد.

در ادامه توصیه های یک دکتر روانشناس در مورد معیارهای ازدواج مناسب در دوران نامزدی یا آشنایی قبل از ازدواج که زوج باید مورد توجه قرار دهند مورد بررسی قرار گرفته است. بهتر است اینسوالات را قبل از ازدواج از خودپرسید چونپاسخ این سوالات می تواندراهنمای خوبی باشد.

در معیارهای ازدواج توجه به چه خصوصیات رفتاری از همسر مهم است؟

باید در تعیین معیارهای ازدواجفهرستی تهیه کرد که تنها به خصوصیات ظاهری مانند قد و بالا و یا رنگ مو خلاصه نشود. به مواردی مانند تعهد در رابطه، ویژگی های شخصیتی، خصوصیات رفتاری و نقاط مشترک مهم مانند زمینه های فرهنگی، خانوادگی، اجتماعی و مذهبی باید فکر کرد.

در دوران نامزدی معیارهای ازدواج مانند خصوصیات مطلوب مشترک مانند هوش، اصول اخلاق کاری، صداقت، شوخ طبعی، ثبات، و توانایی برقراری روابط اجتماعی را باید در نظر گرفت. به عقیده روانشناسان، داشتن حداقل چند علاقه مشترک با همسر آینده برای انجام فعالیت های مشترک مانند سرگرمی یا علاقه به مسافرت امری ضروری است. از نظر روانشناسی ، توصیه می شود در زمینه های بسیاری با نامزدی که قصد ازدواج با او وجود دارد بتوانبه راحتی ارتباط برقرار کرد.

آیا ضعف شخصیتی یا رفتاری جدی که بر رابطه شویی اثر منفی بگذارد در طرف مقابل وجود دارد؟

منظور روانشناسان رفتارهایی است که می توانند یک ازدواج را به جدایی و طلاق بکشانند. مثلاً در مورد اعتیاد، سوء استفاده جسمی و احساسی، عدم تعهد در رابطه، نادیده گرفته شدن یا سوء استفاده شدید در دوران کودکی (که ممکن است ناگفته مانده باشد)، عدم بلوغ فکری و وجود بیماری روانی مزمن و درمان نشده همسر آینده باید فکر شود.

البته مقصود این نیست که فرد با چنین مشکلاتی شایسته ازدواج و تشکیل خانواده نیست، بلکه ممکن است این افراد برای یک رابطه شویی سالم و موفق چالش های جدی به همراه داشته باشد. باید در معیارهای ازدواج به خوشبختی خود و فرزندان و برقراری رابطه شویی با چنین فردی بیشتر فکر کرد.

آیا فارغ از معیارهای ازدواج در رابطه، زندگی با این فرد لذت بخش است؟

باید از چیزهای زیادی در زندگی لذت برد. داشتن روابط دوستی، شغل، تفریحات و سرگرمی ها و یک احساس رفاه و رضایت کلی در زندگی، که باعث می شود فرد بهبهترین شکل برای برقراری یکرابطه عاشقانهو عاطفی آماده شود.

وقتی فرد در موقعیت مناسبی قرار دارد و خودرا دوست دارد، آسان تر در موردانتخاب همسر مناسبتصمیم می گیرد. به علاوه، بار سنگین مسئولیت خوشحال کردنخود را بر دوش کسی نمی گذارد. بسیاری از افراد دوست ندارند تنها باشند، اما باید به طور کلی با تنهایی مشکلی نداشته باشندچون اگر اینگونه باشد برای اجتناب از احساس تنهایی دست به انتخاب های غیر عقلانی خواهن که منجر به عدم دستیابی به یک ازدواج موفق خواهد شد.

آیا در انتخاب همسر برای ازدواج باید زیاد قرار ملاقات گذاشت؟

هدف از قرارهای دوستی و دوران نامزدی این است که مشخص شود فردی می خواهد با فرد مورد نظر بیشتر وقت بگذراندیا خیر. این امر همچنین به افراد کمک می کند نگرش بهتری از معیارهای ازدواج خود پیدا کنند. اگر این قرارهای دوستی و نامزدی کم کم موجب احساس نگرانی و اضطراب و حتیترس از ازدواجشود، بهتر است هر چه زودتر تصمیم به قطع رابطه گرفت و رابطه را خاتمه داد.

همچنین در صورتی که قرار گذاشتن و ملاقات با این فرد ملال آور و کسل کننده است بهتر است رابطه با کسی که مناسب ازدواج نیست را پایان داد. به عقیدهمشاوران ازدواج، تنها ماندن بهتر از برقراری یک رابطه ناسالم و ناخوشایند است. زیرا در صورت ازدواج با چنین شخصیتی نه تنها احساس خوشبختی وجود نداردبلکه ممکن است زندگی بعد از ازدواج به جدایی وطلاق بیانجامد.

آیا در معیارهای ازدواج آشتی و مصالحه لازم است؟

سازش و مصالحه یکی از مهمترین معیارهایازدواج موفقاست. باید آماده بود که تادر قالب مافکر کرد نه من. در آمادگی قبل از ازدواج هر فردی باید حس کند که آماده اینگونه اندیشیدن و طرز فکر است و نامزد وی نیز مانند او آماده ازدواج و شروع یک زندگی مشترک است. همچنین افراد نباید اینطور فکر کنند که در حال فدا کردن چیزهایی هستند که برای آنها مهم است.

باید نسبت به شروع رابطه و زندگی مشترک احساس خوبی داشت، حتی در مواقعی دست از اختلافاتی که ممکن است ارزش دعوا با همسر را نداشته باشد کشید.
مهم تر از همه در تعیین معیارهای ازدواج باید اطمینان حاصل کرد که نامزد، فرد قابل اعتمادی است. نباید با کسی رابطه داشتکه پشتیبان و حامی نیست و یا حتی از آن بدتر، باعث پسرفت و شکست در زندگی می شود.

افرادی که در مواقع ضروری، حاضرند و می توانندر شرایط سخت و مواجه با مشکلات زندگی به آنها تکیه کرد، اشخاصی مناسب برای ازدواج به عنوان همسر آینده هستند

از دید روانشناس ومشاور خانواده، اگر نامزد فردی معیارهای ازدواج بیان شده را دارد و از احساس خوبی نسبت به این موضوع وجود دارد، در انتخاب همسر مناسب موفق بوده و زندگی شویی خوبی در آینده خواهندداشت.

منبع: خبر رسمی

کاهش سریع فشار خون بالا در 5 دقیقه به روش چینی ها

طرز تهیه زولبیا و بامیه

شش قدم تا پرورش فرزند خلاق!

ازدواج ,معیارهای ,زندگی ,رابطه ,همسر ,یک ,معیارهای ازدواج ,از ازدواج ,ممکن است ,در معیارهای ,برای ازدواج

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
libirchnase frinunthyge best-package 7000d onlinha kalaverat gandomak ihs papdontchapdown teleparsco