قهوه و تعاملات اجتماعی

اولین بار قهوه در کشور اتیوپی توسط یک چوپان کشف شد، هنگامی که گوسفندانش برگ یک گیاه را می خوردند تحرک بیشتری داشتند. بعد از اتیوپی، قهوه در کشورهای عربی به خصوص یمن رواج یافت. با ورود قهوه به ترکیه و ایران، قهوه خانه ها گسترش پیدا کردند و مردم در این مکان ها قهوه می نوشیدند و گفت وگو می کردند. بعد از آن قهوه به اروپا راه یافت و ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که قهوه به آن وارد شد، سپس در سایر کشورهای اروپایی قهوه و کافه ها رواج یافتند. قهوه خانه ها یا کافه ها محلی برای تبادل نظر روشنفکران و هنرمندان بود و درمورد مسائل مهم روز گفت وگو می کردند. این روزها هم مردم در کافه ها برای ملاقات دوستان یا همکاران دور هم جمع می شوند و قهوه می نوشند.

قهوه و تعاملات اجتماعی

مراحل تهیه قهوه از خاک تا فنجان

اولین مرحله، کاشت دانه های قهوه در خاک است که بعد از حدود سه تا چهار سال گل می دهد و از گل آن میوه می روید که به آن گیلاس قهوه می گویند. در مرحله بعدی با فرآوری آن به روش خشک، نیمه خشک و خیس، قهوه ها آماده جداسازی می شوند و سپس توسط افرادی متخصص به نام کاپر تست می شوند. بعد از آن دانه های مورد تایید رست می شوند، یعنی در حرارتی مشخص حرکت داده می شوند تا به رنگ قهوه ای دربیایند. بعد از آسیاب کردن، قهوه آماده دم کردن است.

مراحل تهیه قهوه از خاک تا فنجان

خواص قهوه

قهوه تا حدودی دردهای عضلانی را تسکین می دهد و فیبر بدن را هم بالا می برد. قهوه همچنین از بروز بیماری هایی مانند دیابت نوع2، آایمر، افسردگی، پارکینسون و بیماری های قلبی جلوگیری می کند. ایننوشیدنیبه خاطر داشتن کافئین بخشی از انرژی بدن را تامین می کند و بعد از نوشیدن آن، کافئین وارد جریان خون شده و به مغز راه پیدا می کند. کافئین موجود در قهوه با بالابردن متابولیسم بدن به سوزاندن چربی هم کمک می کند.

خواص قهوه

انواع قهوه

اسپرسو؛قهوه ای نسبتا غلیظو پرطرفدار است که زمان دم کشیدن آن بسیار سریع است و با فشار زیاد و آب گرم با دمای بالا درست می شود.

کاپوچینو؛ قهوه ای است که از اسپرسو وشیردرست می شود و معمولا روی آن با خامه تزیین می شود و برای نوشیدن آن ابتدا با قاشق خامه روی آن برداشته و خورده می شود. برای تهیه آن ابتدا اسپرسو را در فنجان ریخته و سپس شیر جوشیده را ریخته و در نهایت کف شیر را می ریزند.

مشاهده موضوع پیشنهادیشیر پاستوریزه و استریلیزه چگونه تهیه می شود؟ | خواص شیر

لاته؛ این نوشیدنی از ترکیب اسپرسو و شیر جوشیده درست می شود، بعد از ریختن اسپرسو در فنجان، شیر جوشیده را به آن اضافه می کنند و معمولا روی قهوه طرح های زیبایی به وجود می آورند.

آمریکانو؛ اسپرسویی که رقیق است و با آب جوش بیشتری درست می شود. آمریکانو برای اولین بار در جنگ جهانی دوم توسط سربازان آمریکایی در اروپا درست شد، آنها به قهوه اسپرسو آب جوش بیشتری اضافه کردند تا با ذائقه آنها جور باشد.

موکا؛ این نوشیدنی از اسپرسو و شیر درست می شود که به آن شکلات شیرین اضافه می شود. برای موکا می توانید هم از پودر شکلات استفاده کنید هم از شکلات مایع.

ماکیاتو؛ همان اسپرسو است که مقدار کمی شیر به آن اضافه می شود و به شکل یک دایره کوچک روی اسپرسو قرار دارد.

مضرات قهوه

مضرات قهوه

با اینکهقهوهیکی از نوشیدنی های پرطرفدار در دنیاست و برای بعضی از بیماری ها مفید است، اما مصرف بیش از حد آن به خاطر داشتن کافئین، اعتیادآور است. از دیگر مضرات قهوه، افزایش فشار خون است، بنابراین افرادی که فشار خون بالایی دارند با مصرف زیاد قهوه ممکن است دچار بیماری های قلبی شوند. قهوه در معده اسید هیدروکلریک تولید می کند و تولید بیش از اندازه این اسید موجب زخم دیواره های معده می شود. یکی دیگر از قسمت هایی از بدن که از مصرف زیاد قهوه آسیب می بیند، مغز است. زمانی که ما احساس خستگی می کنیم، ماده ای در مغز به نام آدنوزین، پیام خستگی را به مغز می رساند و قهوه با ساکت کردن آدنوزین، مغز ما را فریب می دهد و ما احساس خستگی نمی کنیم.

مضرات قهوه

قهوه محبوب ترین نوشیدنی در دنیاست که نوشیدن آن لذت بخش است، اما زیاده روی در آن موجب افسردگی و مشکلات روحی می شود، به همین جهت مصرف روزانه آن باید کنترل شده و بیشتر از 400 میلی گرم در روز یعنی بیشتر از 4 فنجان نباشد. باید درنظرگرفت که این عدد به طور کلی برای مجموعه ای از کافئین هاست و اگر شکلات یا سایر مواد غذایی کافئین دار مصرف می کنید، میزان مصرف قهوه را باید کاهش دهید.

منبع: ریحون

کاهش سریع فشار خون بالا در 5 دقیقه به روش چینی ها

طرز تهیه زولبیا و بامیه

شش قدم تا پرورش فرزند خلاق!

قهوه ,اسپرسو ,ها ,های ,شیر ,مصرف ,می شود ,بعد از ,می کند ,به آن ,قهوه در

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
moeinyasuj atlasstone rezagholami netdom mingcontmapa ahanmelal glenuatluno frectaleuhonar frectalepthonar mudlebawin